Sztuka widzenia – światło, ruch, kompozycja – poznaj mój styl pracy na sali weselnej (zdjęcia) cz.1

↓ZDJĘCIA NIŻEJ↓

Jak wygląda charakter mojej pracy na sali weselnej, jaką rolę ma światło w fotografii, jaki styl wypracowałam, na co zwracam uwagę i czego szukam przez wizjer aparatu.

Dzisiaj wybór fotografa nie należy do najłatwiejszych, fotografów na rynku jest jak grzybów po deszczu, a każdy prezentuje inną metodę pracy i styl. Dlatego zanim wybierzecie konkretnego, polecam dobrze zapoznać się z jego twórczością. Ważne jest również to by prezentowany konkretny styl odzwierciedlał Waszą duszę, w końcu to pamiątka na całe życie, nie warto ryzykować.

W tym poście opowiem Wam jak wygląda charakter mojej pracy na sali weselnej, jakich metod oświetlenia używam, na co zwracam szczególną uwagę, jak wygląda moja kultura pracy, oraz co widzę i czego poszukuję patrząc przez wizjer aparatu.

Zanim przejdę do konkretów, wspomnę o jednej bardzo ważnej kwestii, mianowicie na czym polega fotoreportaż? Otóż zadaniem fotoreportera jest obserwacja i dokumentacja przebiegu zdarzeń w konkretnym wydarzeniu, rejestruje on to co najważniejsze, najciekawsze i potrzebne, bez ingerencji w przebieg wydarzeń. Generalnie chodzi o to, żeby być wszędzie i najlepiej stać się niewidzialnym ninja 😀 Dla mnie ogromnym sukcesem jest gdy słyszę słowa „gdzie Ty byłaś całą imprezę?” Oczywiście nie znaczy to, że całe wesele przesiedziałam w pokoju hotelowym, albo poszłam na spacer, po prostu moja obecność w wydarzeniu nie była absorbująca i nikt nie zwracał na mnie większej uwagi, a dokumentacja była kompletna.  Zadanie nie jest łatwe, bo nie da się od tak zniknąć, a czapka niewidka nie istnieje w rzeczywistości, chodzi o to, by w miarę możliwości nie rzucać się w oczy, jeśli nie istnieje taka potrzeba…Reportaż swoją drogą, ale oczywiście są jednak wyjątki od reguły – np. przygotowania do ślubu często przebiegają w trudnych warunkach oświetleniowych, tutaj zadaniem moim, jest subtelne zasugerowanie odpowiednio naświetlonego miejsca w celu uzyskania jak najlepszego efektu końcowego. Zasada ninja również nie sprawdza się podczas wykonywania zdjęć portretowych podczas przygotowań, tutaj kilka moich wskazówek może okazać się bezcennych. Zatem części ubierania się, szykowania do ślubu nie zawsze da się idealnie sfotografować bez kilku bezcennych rad z mojej strony. Zdarza się, że klienci nie wyobrażają sobie dokumentacji bez zdjęć grupowych, co prawda nie jest to już reportaż, ale ważny element, którego często nie może zabraknąć w całości materiału. Tutaj ingerencja fotografa jest już ogromnie potrzebna.

Ok, czapki niewidki i żółwie ninja już były, przejdźmy teraz do strony technicznej, a konkretnie zacznijmy od oświetlenia sali.

Światło w pracy fotografa odgrywa ważniejszą rolę, bez niego, fotografia nie istnieje.

„Tak jak rzeźbiarz musi nauczyć się panowania nad kamieniem, z którego powstanie dzieło, tak fotograf musi umieć okiełznać światło. Jest ono ogromnie ważne w każdym z rodzajów fotografii, znacznie wypływa na wymowę zdjęcia.”

Oto kilka przykładów zastosowań technicznych, które używam podczas pracy ze światłem na sali weselnej:

1. Systemem lamp zdalnie wyzwalanych

Oznacza to, że kilka lamp na statywach, odpowiednio rozstawionych na sali, mogę bezprzewodowo kontrolować z aparatu za pomocą fal radiowych. Metoda ta pozwala mi na całkowitą kontrolę oświetlenia całej sali oraz jej poszczególnych stref, to ja decyduje co doświetlić, a co pozostawić w ciemności przy całkowitym dozorze mocy błysku, brzmi ciekawie? To genialna metoda, która umożliwia niezłą zabawę ze światłem i cieniem.

System ten gwarantuje również idealne doświetlenie nawet najciemniejszej sali, dlatego nawet zastane najtrudniejsze warunki świetlne nie są dla mnie przeszkodą.

Top Padding

Idealnie sprawdza się przy zdjęciach z zewnątrz. Mocny błysk w środku pomieszczenie pozwoli mocno rozświetlić środek sali

Gra cieni na ścianach oraz wydobycie z cienia tego co najważniejsze

Dzięki równomiernemu oświetleniu sali, można zastosować wysoką wartość przysłony co da efekt ostrego pierwszego i drugiego planu

Idealny koloryt skóry


Doświetlony drugi plan w zastanej ciemnej sali i trudnych warunkach

Zarysowana postać dzięki lampie skontrowanej

Zwrócenie uwagi na najważniejszą postać i sytuację

Bottom Padding

2. Światło zastane, czyli bez żadnego flasha

Czasami zupełnie nie ma potrzeby błyskania, światło, które zastaliśmy w danej chwili może nadać niesamowity klimat, a skóra zazwyczaj łapie kolory lamp zespołu muzycznego.

 


3. Tzw. druga kurtyna, czyli długi czas naświetlania i zamrożenie chwili dzięki lampie błyskowej wmontowanej w aparat

Taka kombinacja daje ciekawy efekt świetlny. Światła są rozmyte, a całość nabiera dynamizmu.

Top Padding

Elementy, których nie może zabraknąć w gotowym materiale

1. Od ogółu do szczegółu

Oczywiście bardzo ważnym elementem całej układanki są detale. Wyglądają one całkiem nieźle w całości materiału i spełniają funkcję przerywnika.


2. Powtórzenia

Na fotografiach świetnie prezentują się motywy powtarzalne

 
Więcej niebawem… 🙂

 

Leave a Comment

Scroll to Top